Viyana’da görkemli yılbaşı hazırlığı…

Gruyéres: Gravyer peynirine adını veren kasaba…
23/11/2013
Fransa’nın Venedik’i: Annecy
28/12/2013
Gruyéres: Gravyer peynirine adını veren kasaba…
23/11/2013
Fransa’nın Venedik’i: Annecy
28/12/2013

Görmeye değer olan ama bizim bu kış tatilinde vakit ayıramayıp, bir bahar veya yaz ziyaretine ertelediğimiz diğer gezilecek ve görülecek yerler ise şöyle:

1. Votiv Kilisesi, Maria vom Siege Kilisesi ve Mariahilf Kilisesi

2. Eğer çocuklu gittiğiniz bir tatildeyseniz Prater güzel bir seçenek olabilir. Vaktiyle sadece imparatorluğa ait olan ve soyluların eğlence yeri olan Prater 1766 da halka açılmış.  Burada dev bir dönmedolap, lunapark alanında 2.6 millik bir tur yapıp çocukları ve tabii ki anne babaları da gezdiren Liliput Bahn isimli minyatür tren ve Lusthaus isimli bir restoran var. Lunaparkın arkasında bisiklet sürmek veya yürüyüş yapmak isteyenler için bir orman var.

Leopoldstadt yakınından gidiliyor.

Viyana

3. Schönbrunn Sarayı: Schönbrunn  imparatorluğun yazlık sarayı olarak biliniyor. Bahçelerinin, yeşilliğin, çiçeklerin, şatonun, heykellerin ve çeşmelerin keyfini çıkarmak ve hayvanat bahçesine gitmek için burayı kışın değil de yazın gezmek daha zevkli olabilir diye düşünebilirsiniz ama sarayın bahçesinde de noel pazarları kuruluyor ve kışın da burayı ziyaret etmenin ayrı bir zevki olabilir.

4. Belvedere Sarayı:  Burası da bir başka yazlık saray.  Yukarı ve aşağı olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Önemli sanat eserleri sergileniyor bu sarayda.

5. Kelebek Evi (Schemtterlingshaus): Tropikal yağmur ormanları şeklinde dizayn edilmiş bir sera ve  içinde serbest uçuşan yüzlerce kelebek görmek isterseniz, Kelebek Evi, Opera Binası’ndan birkaç yüz metre uzaklıkta.

Yemek önerileri

Hemen hemen tüm restoranlarda bulabileceğiniz şinitzel, kafe ve pastanelerde deneyebileceğiniz sachertorte (çikolatalı pasta) ve apfelstrudel (elmalı tatlı), Würstlstand denilen büfe tarzı yerlerde veya restoranlarda bulabileceğiniz würst, yani domuz sosisi Viyana veya Avusturya denince ilk akla gelen yiyecekler elbette. Artık canınız hangisini çekerse… Viyana’da dönerci de çok ve nedense Almanya’da da, Avusturya’da da bizim dönerden daha güzellerini yedik, güzel bir sos koyuyorlar belki ondandır. Sachertorte ve diğer tatlı ve pastalar için Opera Binası’na yakın olan Hotel Sacher ve Graben caddesi çıkışından sola dönünce göreceğiniz Demel Pastanesi önerilir. Stephansplatz’a yakın olan Figlmüller Restoranı  şinitzelleri ile ünlü ama diğer yemekleri de güzel.

Ulaşım

Viyana’da toplu taşımacılık oldukça gelişmiş, gerçi biz hep yürüdük ama metro, otobüs ve tramvaylar ile istediğiniz yere kısa sürede ve kolaylıkla ulaşmanız mümkün. Parasına aldırış etmezseniz faytonla gezmek de güzel olabilir…

İşte böyle… Eğer Viyana’da bir noel tatili nasıl olur derseniz, ışıltılar içinde hem romantik, hem masalsı, görkemli süslemeler ve müzik ziyafetleri ile gerçekten farklı, muhteşem yemekler ve şansınız varsa yağan kar ile süper olur :)

Her yıla mutlu ve neşeli tatiller ile girmek dileğiyle…

Dilek Vidana Tavaşoğlu

VİYANA OTELLERİ
VİYANA OTELLERİ

VİYANA’DA NEREDE KALINIR?

Viyana’daki konaklama seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz. Hem çok sayıda fotoğraf ve doğru bilgiler, hem de gerçek konukların ayrıntılı ve güvenilir yorumları mevcut.

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. film izle dedi ki:

    çok güzel tebrik ederim ve teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir