Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 5 – Letonya, Riga Gezisi

Romanya’da Noel Tatili
12/01/2024
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 6 – Litvanya Gezisi, Vilnius & Trakai
22/01/2024
Romanya’da Noel Tatili
12/01/2024
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 6 – Litvanya Gezisi, Vilnius & Trakai
22/01/2024

Şehirde hediyelik eşya dükkanı görünce elbette ki hepsine dalındı ve birkaç tane Riga hatırası alındı :)

Riga’da yeme-içme

Riga’da restoran – bar seçeneği o kadar çoktu ki, ne yapacağımızı şaşırdık. Birkaç tanesini paylaşayım. İnsan haliyle hepsini denemek istiyor ama ne mümkün :(

Restoranlar arasında Rockabilly House‘ın içi çok hoşumuza gitti, 1950’lerin tarzında dizayn edilmiş.

Bu şirin bina ise oldukça ünlü 1221 Restoranı’na ait. 300 yıllık bir restoran burası ve özellikle bifteğiyle ünlü bir yermiş ama yerel yiyecekleri de bulabileceğiniz bir mekan.

Easy Wine denilen yerde keyifli bir akşam geçirdik. Burada size ön ödeme ile bir kart veriliyor ve onunla 60 çeşit şarap bulunan otomattan istediğiniz şarabı seçerek alıyorsunuz. Şarabınız bittikçe yine gidip otomattan hangisini isterseniz onu seçerek kendiniz tazeliyorsunuz. Şarap yanına yakışan atıştırmalıklar da mevcut. Şehirde ayrıca Easy Wine gibi bir de Easy Beer diye bir yer gördük ama orayı deneyemedik.

Riga’da restoran deneyimlerimiz arasına bir de ortaçağ restoranı sokalım istedik ve Rozengrals adında bir yer seçtik. Gerçekten de ortaçağ havasını yansıtan bir yerdi. Yeraltında mahzen gibi bir ortamda mum ışığında oturup, Letonya yerel müzikleri dinleyerek ve halk danslarını seyrederek hem güzel yemekler yedik, hem de farklı bir deneyim yaşadık.

Söylendiği kadarıyla bu restorandan 12. yüzyıla ait bazı yazılarda bile bahsedilmekteymiş. Turistik bir yer olmasına rağmen, özenli bir menüsü vardı ve yemekler oldukça lezzetliydi.

Menüdeki hemen hemen her çeşidin altında tarihte hangi önemli kişiye hangi zamanda sunulduğu tarzında açıklamalar mevcut. Bu da insanı bir an gerçekten eski çağlara götürüyor.

Bu arada girişte sizi karşılayan kişiden tüm servis elemanlarına kadar herkes yine ortaçağda kullanılan tarzda giysiler giyiyorlar. Kapıda bizi karşılayan eleman onunla fotoğraf çektirmek istediğimizde bizden para istemese iyiydi de, haydi neyse…

Bir de fiyatlar Riga ortalamasının biraz üzerindeydi haliyle. İşte bize gelen hesap…

Riga Konaklama

Riga’da konaklama için Mercure Riga Centre otelini seçtik. Merkezi bir konumdaydı, odaları geniş ve ferahtı. Kısacası, tekrar gitsek muhtemelen yine tercih edebileceğimiz bir oteldi.

İşte bizim iki günlük Riga gezimiz böyle geçti. Aslında, Riga’yı çok sevince, Estonya’ya kadar çıkıp Tallinn’i de görsek mi diye aklımızdan geçmedi değil ama onu da ileri bir tarihte “Tallinn-Helsinki-St.Petersburg” üçlüsü şeklinde yapmaya karar verdik çünkü Polonya’yı çok sevip orada uzun süre oyalanınca artık epey yorulmuştuk ve eve dönesimiz vardı. Sonuç olarak, oralar artık bir gün Tallinn veya Helsinki’ye ucuz uçuş bulduğumuz bir tarihe kalsın dedik.

15 Temmuz 2018 sabahı, Litvanya’ya gitmek üzere yola çıktık. Vilnius ve Trakai yazısında buluşmak üzere hoşçakalın.

Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 5 – Letonya, Riga Gezisi

Riga Konaklama

Riga şehrindeki otel seçenekleri için bencetatil olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesini inceleyebilirsiniz.

Otel Ara

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir