Romanya’da Noel Tatili

Noel zamanı Varna
07/01/2024
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 5 – Letonya, Riga Gezisi
18/01/2024
Noel zamanı Varna
07/01/2024
Arabayla Baltıklar Turu: Bölüm 5 – Letonya, Riga Gezisi
18/01/2024

Sofya üzerinden eve dönüş yolculuğu

Craiova’dan İstanbul’a döneceğimiz gün Sofya’dan geçelim ve orada hala Noel market varsa, bir de onları görelim demiştik. Hem de içki, çikolata vs alışverişi yaparız diye düşündük. O yüzden Sibiu’ya gittiğimizden farklı bir rotadan döndük İstanbul’a. Sibiu’ya giderken Romanya’ya geçiş Ruse şehrinden olmuştu ve Tuna nehri üzerindeki Podul Prieteniei köprüsü üzerinden geçmiştik Romanya’ya…

Fakat seçtiğimiz dönüş rotasında böyle bir köprü geçişi yokmuş meğer. Tuna Nehri üzerinden feribot ile sınır geçişi olduğunu biraz geç fark ettik ama değişiklik olur diye dert etmedik fazla. Keşke etseymişiz tabii ☹ Niye mi? Anlatacağım…

Öncelikle sınıra yaklaştığınızda yani liman giriş kapısında 7 Euro verip, feribota bineceğiniz bölgeye geçiyorsunuz. Sınırın bu tarafında (Romanya) bir kontrol yok. Feribot saatleri bazen birer saat, bazen ikişer, üçer saat aralıklı. Maalesef biz burada bir saatten fazla bekleyerek biraz zaman kaybettik ve üzüldük ama Tuna nehrinden geçiş sırasında bu deneyim hoşumuza gitmedi değil hani. Tabii karşıya geçince başımıza neler geleceğini bilmiyorduk henüz.

Mavnaya benzeyen bir feribotta geçen 15-20 dakikalık bir yolculuk sonrasında karşı kıyıya ulaştığımızda, ilk önce ne olduğunu anlamakta zorlandık çünkü görevliler İngilizce konuşmuyorlar, sadece Bulgarca konuşup 2 tane sırayı gösterip duruyorlardı. İlk sıra için “ferry, ferry” dedikleri için, “feribot parasını diğer tarafta verdik biz” diye açıklamaya çalıştık önce ama sonunda anladık ki bu iki sıranın biri liman vergisi sırası, diğeri pasaport kontrolü sırasıymış. Meğer “ferry port tax” demeye çalışıyorlarmış bize.

Sıra bize gelince maalesef gördük ki “1 araç + sürücü + 1 yolcu” için 30 Euro vergi alıyorlar. Biz tabii şok! O noktada işte bu rotayı seçmenin pişmanlığı iyice büyüdü 😭 Ayrıca hem vergi sırası, hem pasaport sırası derken bir saatten fazla zaman da burada kaybettik. Hani paramızla rezil olduk deyimini burada rahatlıkla kullanabilirim…

Neyse olan oldu, aman biz ettik, siz uzak durun derim ben. Yine de bu maceralı ve hayal kırıklığı içeren feribot deneyimimizin anılarını paylaşayım…

Sofya’da kısa bir mola

Feribot üzüntüsünün üzerine, Sofya’ya vardığımızda gördük ki çoğu Noel market kapanmış ve sadece bir tane Slaveykov Meydanındaki Noel market açıkmış. Çok küçük ve maalesef fazla albenisi olmayan bir Noel marketiydi burası.

Burayı gezmeyi çok çabuk bitirince, biraz da Vitosha Bulvarının ışıltısında yürüyüş yapalım dedik ve gece molamızı bu şekilde tamamladık.

Sofya’dan ayrılmadan önce bir de Mall of Sofia’ya gidip alışverişimizi yaptık ve sonrasında tekrar İstanbul için yola koyulduk.

Maalesef yine aşırı sisli bir havada çok yavaş gelmek zorunda kaldığımız için dönüş yolu epey uzun sürdü.

Sonuç olarak, başta da dediğim gibi Noel havasını ayın 24’ünde bitiren ülkeler gibi olmadığı için Romanya Aralık ayında ve yılbaşında ziyaret edilebilecek bir yer. Noel marketleri 2 Ocak tarihine kadar açık olduğu için güzel bir yeni yıla giriş destinasyonu olarak da aklınızda olsun derim ben. Tabii Almanya ve benzeri ülkelerin o çok görkemli havasını beklemeyin ama yine de ışıl ışıl ve sevimli bir küçük yılbaşı kaçamağı için gayet de güzel olur burası bence😊

Romanya’da Noel Tatili

Sibiu Konaklama

Sibiu şehrindeki otel seçenekleri için bencetatil olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesini inceleyebilirsiniz.

Otel Ara
Romanya’da Noel Tatili

Craiova Konaklama

Craiova şehrindeki otel seçenekleri için bencetatil olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesini inceleyebilirsiniz.

Otel Ara

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Paylaşmak ister misiniz?

2 Comments

  1. Kayhan Kaymaz dedi ki:

    Dilek’cim harika sağlıklı mutlu yıllar dilerim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir