Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 1: Belgrad, Sırbistan

Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 5 – Başkent Palermo
24/01/2018
Selanik’ten Makedonya’ya Atatürk’ün izinde…
10/02/2018
Sicilya Gezi Yazısı Bölüm 5 – Başkent Palermo
24/01/2018
Selanik’ten Makedonya’ya Atatürk’ün izinde…
10/02/2018

Zemun

Buradan erken bir saatte kalkınca, aklımızda kalan son bir yer olan Zemun‘a da gidelim orayı da görelim istedik. Kalemegdan’ın tam karşısında uzanan bölge Zemun olarak adlandırılmış. Zemun dışındaki her yere yürüyerek gidebilmiştik ama burası oldukça uzaktı ve biz de çok yorulmuştuk. O yüzden otele dönüp arabayı da almaya üşendiğimiz için buraya taksi ile gittik. Taksinin bizi bıraktığı nehir kenarındaki bölgede yanyana birçok balık restoranı gözümüze çarptı. Buradan günbatımı güzel seyrediliyormuş ama biz geceye kaldığımız için göremedik. Akşam karanlığında da ortam pek çekici gelmedi. Restoranların dolu olmasına rağmen burada bir ağırlık, bir durağanlık vardı.

Oraya kadar gitmişken yokuş yollarında biraz yürüyüp şehrin ve Usce Kulesi‘nin fotoğraflarını çekelim ve tepedeki kiliseye bakalım dedik.

Yol sorduğumuz çok tatlı bir Belgrad’lı kadın bizi ayak üstü yaklaşık yarım saat kadar sohbete tuttu, sonrasında facebook’dan Dilek ile birbirlerini ekleyip arkadaş bile oldular :) Kilisenin yolunu sorduğumuzdan mıdır nedir, bizi biraz Hristiyanlık dinine ısındırmaya çalışıp hafiften bir misyonerlik yaptı desek yalan olmaz :) Biz de tatlı ve iyi niyetli biri olması nedeniyle bozuntuya vermedik pek!

Otelimize tekrar taksi ile dönerek Belgrad gezimizi mutlu mesut tamamladık.

3. Gün

Sabah artık Belgrad’a veda vakti gelmişti. Direkt Krakow’a gideceğimiz için erkenden yola çıkmak üzere hazırlandık ama Belgrad gezi yazılarında ismine sıklıkla rastladığımız Saint Sava Temple, yani Aziz Sava Kilisesini de geçerken bir görelim dedik. Burası, Sırp Ortodoks Kilisesi’nin kurucusu ve Orta Çağ Sırbistan’ında önemli bir kişi olan Aziz Sava’ya ithaf edilmiş. Görünüşü daha çok bir camiyi andıran bu ortodoks kilisesi Krušedolska caddesi üzerinde yer alıyor.

Burada 5-10 dk kadar fotoğraf molası verdik ve sonra Polonya’ya doğru yolumuza devam ettik. Planımız Macaristan’ı transit geçip oraya dönüşte uğramak şeklindeydi. Bu nedenle bir sonraki durağımız Polonya’nın en turistik şehri olan Krakow olacak :)

Belgrad-Krakow arası yolculuğumuz ile Krakow’u tanıtan gezi rehberimiz bu yazıda: Arabayla İstanbul’dan Polonya’ya – Bölüm 2: Krakow

Takipte kalmanız dileğiyle…

Hür Tavaşoğlu

Belgrad Otelleri
Belgrad Otelleri

BELGRAD’DA NEREDE KALINIR?

Belgrad’da konaklamayı düşünecek olursanız, otel seçenekleri için bencetatil.com olarak bizim en çok tercih ettiğimiz online rezervasyon sitesi Booking.com‘u inceleyebilirsiniz…

İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu. İstanbul Teknik Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu Okutmanı. Öğretmenlik, çevirmenlik, editörlük, yazarlık hepsi denendi ama tabii yetmedi, sürekli yeni ve farklı bir şey yapma arzusu ile ortaya karışık aktiviteler eklendi. Tiyatro kurslarına gitmeler, dublaj dersi almalar, falan filan. Belki de Yay burcu olması nedeniyle haddinden fazla meraklı ve kesinlikle her türlü makul sınırın çok ötesinde gezip tozma, keşfetme delisi. Kendisi gibi gezgin ruhlu Hür Tavaşoğlu ile evli. Evli ama çocuksuz : ) "Bence tatil bana özel, biraz değişik, biraz da sürprizli olmalı" diyerek başladığı ve gezilerini anlattığı “Bence Tatil” sitesi Hürriyet Gazetesinin 2013 Bumerang Blog/Websitesi Yarışmasında birinci oldu. Öğretme ve anlatma meraklısı olduğu için her konuda ille de söyleyecek birşeyi var. O yüzden de bu sitede kendisinden sadece gezi yazıları değil, kah kitap yorumu, kah film veya dizi tavsiyesi de bulabilirsiniz, şaşırmayın.

Soğuk bir kış günü İstanbul Kadıköy’de doğmuş. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümü mezunu. Özel sektörde yönetici olarak çalışmakta. Çocukluğundan beri teknoloji düşkünü. Komşu bakkal Ata Amca'sının teybini ödünç alıp Sinclair Spectrum 48K bilgisayarına kasetten oyun yüklediği günleri halen hatırlayıp, teknolojinin bu kadar kısa zamanda ne kadar çok ilerlediğine bazen şaşırıyor. Hayatta olmazsa olmazı gezmek, seyahat etmek ve yeni yerler keşfetmek. Yurtdışına ilk çıkışı 30 yaşlarına yakın bir zamanda olduğu için hala hayıflanır ve belki de bu yüzden arayı kapatmak için zaman ve para elverdikçe o ülke senin, bu ülke benim dolaşmakta... Bencetatil.com’un sahibesi Dilek V. Tavaşoğlu ile evli. İki gezgin ruh bir araya gelince hem gezmek, hem de gezip gördüklerini anlatıp başka seyahat severlere aktarmak ortak tutkuları oldu.

Paylaşmak ister misiniz?

7 Comments

 1. gamze avcı dedi ki:

  Sevgili Hür, eline sağlık, çok güzel bir yazı… Keyifle okudum. Dilek iyi ki bu siteyi yapmışsınız. Bayılıyorum size…

 2. Kamil Özgültekin dedi ki:

  Bu pazartesi bizde oğlumuzun yanına Varşovaya arabamızla gidiyoruz ve bu sayfanızdan çok doneler alıp yola çıkacağız inşallah,Belgrad otoyol gişesinde ücreti öderken nakitmi yapıyoruz yoksa Bulgaristan dakine benzer bir kartmı alınıyor onu merak ettim,Teşekkürler..

 3. Görkem Karyağdı dedi ki:

  Aynı rota olmasa da belgrada kadar araba ile gitmeyi planlıyoruz, bugaristan vize istiyor mu? ve araç için bahsettiğiniz sigorta şart mı ?

  • Merhaba,

   Bulgaristan’a giriş için, eğer Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahibiyseniz mutlaka Schengen vizesine ihtiyacınız var. Ayrıca vizenin çok girişli olması lazım dönüşte de gireceğiniz için…

   Araç için yeşil sigorta da şart, pasaport kontrolünde istisnasız istiyor sınır polisleri onu da…

   Şimdiden iyi yolculuklar…

 4. Ferdi Erbakıcı dedi ki:

  Aynı rotayı aynı şekilde takip etmeye karar verdim. Açıkçası yol gözümde büyüyordu tüm sorularıma cevap buldum çok ama çok teşekkür ederim.

 5. Korhan Kolcu dedi ki:

  Elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir